Plánovaná koťátka: Léto/Podzim 2024
Nový vrh plánujeme na léto/podzim 2024 (infomace upřesníme). Koťátka budou k odběru nejdříve v 17 týdnech svého věku řádně naočkovaná, odčervená a čipovaná s očkovacím průkazem, průkazem původu a kupní smlouvou. Koťátka do nových domovů odchází výhradně kastrovaná (pokud předchozí domluva neudává jinak).
Informace
Každé koťátko je pro nás jako vlastní miminko, proto je pro nás velmi důležité vědět, do jakých rukou ho svěřujeme. Rádi vás poznáme a zveme na nezávaznou návštěvu, kde si prohlídnete v jakém prostředí kočičky žijí, na co jsou zvyklé a hlavně zjistíme, jestli si vás některé koťátko nevyhlídne.
Jako každý zodpovědný chovatel se i my řídíme chovatelským řádem, proto od nás žádné koťátko neodejde dříve než v 16 týdnech (v případě pořízení kotěte na mazlíka bude kotě již kastrované). Rodiče koťátek jsou testováni na FeLV (virová leukémie koček), FIV (kočičí AIDS) a další bakteriální, virová a genetická onemocnění.
Koťátka budou při převzetí plně očkovaná proti panleukopenii, herpesviru a kaliciviru (PUREVAX). V případě odběru do zahraničí budou očkována na vzteklinu (Versiguard). V případě cestování do zahraničí musí být koťě naočkováno na vzteklinu s minimální 21 denní lhůtou mezi očkováním a cestou. Samozřejmostí je i odčervení a načipování.
Nový majitel dostane řádnou kupní smlouvu, pet pas a průkaz původu. Malým dárkem je základní výbavička (granule a konzervy na první dny, na které je kotě zvyklé, a hračka, z níž bude cítit svou maminku). Samozřejmostí je i celoživotní chovatelský servis.
S novými majiteli vždy zůstáváme v kontaktu a těšíme se z poslaných fotek a historek, které dokumentují život našeho miminka.
Co pořídit
Koťátko samotné je jen jednou položkou z mnoha. Je potřeba si uvědomit, že po zabezpečení bytu/domu a nakoupení základní výbavy, bude nutné do kočky investovat i nadále nejen peníze (stelivo, krmivo, hračky... ) ale především čas. Každý den uklízet kočičí záchod, hrát si dokud se kočka neunaví a neusne, sem tam uklidit nějaké shozené nebo rozbité věci. Při výchově je nutné být důsledný a dát jasně najevo, co kočka může a co ne (když něco udělá dobře dát jí pamlsek nebo pohladit. Naopak negativní motivace u koček neplatí – nemá smysl je mlátit a doufat, že si to budou pamatovat a příště to neudělají).
ZÁKLADNÍ VÝBAVA
přepravka: plastová přepravka ideálně s vnitřním otvíráním nebo textilní taška (je mnohem lehčí a lépe se nosí)
kočičí záchod s lopatkou a předložkou: my máme záchod otevřený (vanička, pokud nemáte kočku hraboše postačí), uzavřený s dvířky a s horním vchodem (téměř se nevynáší stelivo), počet záchodků by měl odpovídat počtu koček + 1
stelivo: používáme Intersand Ecolife (jemné kukuřičnopšeničné) a Cat's Best Öko Plus (dřevité) – krásně hrudkují a dají se splachovat
misky na krmivo: kočky jsou vybíravá stvoření, a tak jim může vadit velikost, barva, tvar i materiál – všechny mističky jsme vyměnili za anatomické, abychom ve stáří předešli problémům, které by mohlo jezení z klasických misek způsobovat (každá kočka by měla mít svou misku), různé interaktivní dávkovače jsou u nás samozřejmostí - kočky vítají, když mohou zapojit svou inteligenci a pudy a "kořist si uloví"
kvalitní krmivo: v naší CHS, krmíme především syrovým masem, které obsahuje všechny potřebné živiny (v případě krmení pouze masem tzv. BARF je nutné dodržovat určité zásady) a zároveň čistí zuby. Jako ideální krmivo je možné použít granule bez obilovin se správným poměrem Ca a P např. Marp, Carnilove, N&D nebo Purizon a konzervy a kapsičky – Marp, Wild Freedom, Cosma Nature, Schesir, Porta21, Miamor naturelle. Vždy by měla převažovat strava mokrá nad suchou a být doplněna o dostatečné množství vody
pamlsky: u nás neoblíbenější je sušené maso
kočičí tráva: napomáhá správnému trávení – cyperus neboli šáchor, postačí zasít obilí
misky na vodu nebo fontánka: na vodu je vhodné pořídit fontánku, nutí kočky podvědomě pít
škrabadlo: čím více tím lépe – náš byt se proměnil v kočíčí doupě, nejoblíbenější jsou nejvyšší poličky a houpačka
pelíšek: kočky milují měkké a chlupaté deky či pelíšky
hračky: každá kočka preferuje jiný druh hraček, některé stačí zmačkaná účtenka jiná chce plyšáka se šantou, který šustí a svítí mu oči
kleštičky na drápky: nám se osvědčily klasické lidské
hřeben/kartáč: např. silikonový modrý Pet&Me nebo Furminátor (nutno používat s rozumem)
kartáček na zuby: usazování zubního plaku u koček je velký problém, proto je dobré kotě co nejdříve zvykat na čištění zubů, idedálním kartáčkem je nejměkčí dětský Curaprox a enzymatická pasta Virbac C.E.T.
Kde všude číhá nebezpečí
Říkáte si, že v bytě je kočka v bezpečí a není třeba dbát zvýšené opatrnosti? Opak je pravdou, na kočku i v bytě číhá spousta záludností, které je nutné řešit.
jedovaté květiny: Lilie (opravdu smrtelně, a to jakákoliv její část), Diffenbachie (leptavý účinek a může kočku zabít), Durmán (velmi jedovatý), Oleandr (velmi jedovatý), Kroton, Calatea, Hyacint, Narcisky (jen cibule), Vánoční hvězda, Jmelí, Fikus, Voskovka, Cokoliv, co má barevné, strakaté listy je často jedovaté
nevhodné květiny: Palmy, Dracena, Sloní noha, Chlorophylum (zelenec), Begonie, Ibišek, Africká fialka, Sukulenty, Bambus, Banánovník, Kaktus
jedovaté potrvainy: alkohol, kofein, čokoláda, sladkosti, xylitol, hrozny a rozinky, ořechy, česnek, pórek, cibule, pažitka...
okna, balkón, lodžie: nikdy nenechávejte otevřenou ventilačku bez zabezpečení, zasíťování oken by mělo být samozřejmostí, balkón nebo lodžii je nutné zasíťovat (kočka bude po síti šplhat) nebo zasklít
elektrické kabely: vetšina koťat velmi ráda okusuje nebo vytahuje všechny druhy kabelů, proto je dobré je skrýt do lišty nebo jinak zabezpečit
odpadkový koš: mohou zde být zbytky potravin, které kočku lákají k jeho prozkoumání, obsahuje však i ostré a další předměty, které ji mohou ublížit
čistíci prostředky a chemikálie: vždy uschovávejte do uzavíratelných skříněk
pootevřená dvířka nebo šuplíky: kočka zde může uvíznout
pračka a sušička: před zapnutím vždy zkontrolujte, zda se kočka neuvelebila v novém pelíšku
hračky na provázku: schovávejte než odcházíte, kočka by se do nich mohla ve vaší nepřítomnosti zamotat a uškrtit
sklokeramická varná deska: vždy zkontrolujte její zamčení
Vánoce: kočka velmi ráda leze až do špičky stromku, proto ho dostatečně upevněte ke stropu nebo stěně a zvažte jakou formou ozdobit – nedoporučuji cokoli rozbitného, andělské vlasy, třásně ani řetězy
POKUD SI VŠIMNETE, ŽE KOČIČCE TRČÍ Z TLAMIČKY NEBO ZADEČKU CIZÍ TĚLESO, NIKDY SE NEPOKOUŠEJTE HO VYTÁHNOUT A VYHLEDEJTE VETERINÁRNÍ POMOC!
Příchod do nového domova
Pokud již máte rezervované to správné kotě (ideálně si vás vybralo samo), zabezpečili jste celý byt a pořídili všechny potřebné věci, je na čase si ho přivést domu a připravit všechny členy rodiny na jeho příchod.
I když jsou všichni strašně natěšení odložte setkání s koťátkem alepoň o pár dní, než se v novém domově rozkouká. Po příchodu domu mu otevřete přepravku v jednom vyhrazeném klidném pokoji v blízkosti své toalety. Nechte na kotěti, kdy z přepravky vyleze. Připravte misku s vodou a granulemi (ne blízko toalety), na které bylo kotě zvyklé. Tempo seznamování se s novým domovem nechte na kotěti, některé během pár minut zvládne prošmejdit celý byt, jiné zaleze pod postel a tři dny o něm nebudete vědět. Přizpůsobte tedy vše potřebám kotěte a reagujte na jeho chování. V případě příchodu k jinému zvířeti je držte odděleně a seznamujte postupně.
První dny se snažte s kotětem trávit co nejvíce času, ale nechte na něm tempo a frekvenci vašeho kontaktu. Pokud je vystrašené nebo unavené, nechte ho odpočinout (nemluvte na něj). Není nutné se kotěte přímo dotýkat, ale být mu nablízku (nikdy předtím nebylo samo), nechte na kotěti zda se příjde pomazlit. Většina koťat si ráda hraje, proto je vhodné kontakt navazovat formou hry (házení míčku, honění se za udičkou...), nebo nalákat na jídlo, na které bylo zvyklé z domova. Většinou na jídlo nereagují hned, ale je dobré dodržovat jeho návyky (kdy a čím se krmilo).
Kotě s PP (průkazem původu)
Průkaz původu (déle jen PP) je pro kotě něco jako rodný list, jsou v něm zaznamenány věškeré informace o daném jedinci jako je pohlaví, barva, datum narození, registrační číslo, jeho sourozenci, rodiče a předci a především chovatel. Každý registrovaný chovatel se musí řídit chovatelským řádem, který mimo jiné nařizuje nahlášení každého kotěte z daného vrhu na plemennou knihu, která následně vydá PP. Průkaz původu dostane každé kotě z vrhu i kdyby mělo tři nožičky a dva ocásky (to se opravd nestává, ale chyby v barvě nebo deformace ocásku nastat mohou). Takovéto kotě se nadále do chovu nehodí, proto se nechává kastrovat a prodává se jako tzv. „mazlíček“. Kastrovaná kočka není nijak nemocná, splňuje veškeré povahové i exteriérové rysy daného plemene, jen se chovatel z nějakého důvodu rozhodl ji do chovu nepřipustit (např. kočka z daného spojení v chovu již působí).
Pokud narazíte na inzeráty prodeje koťat bez PP (zde několik často slýchaných „výmluv“ proč kotě PP nemá), nikdy si nemůžete být jistí, že se opravdu jedná o dané plemeno, že netrpí nějakými skrytými nebo genetickými vadami či nemocemi a vyznačuje se danou povahou. Registrovaný chovatel své kočky nechává testovat minimálně na FELV a FIV, to u množitele vidíte jen z řídka. Nemluvě o tom, že množitel se snaží kotěte zbavit již ve věku 6–8 týdnů, aby ušetřil za krmení a péči (očkování nebo odčervování koťat se ve většině případů neděje). Takto malinké kotě je více nachylné k propuknutí některé ze smtelných chorob. Dalším problémem může být příbuzenské krytí, které také podporuje spousty genetických chorob.
Pořízením kotěte s vidinou ušetřit podpoříte množitele a většinou ve výsledku zaplatíte více než za kotě z ověřeného chovu.